Ev ve İş yerlerinde Kullanıma Uygun Hava İyonizerleri

Yazar: Isil Arikan ,
Ağustos 04, 2020
Ev ve İş yerlerinde Kullanıma Uygun Hava İyonizerleriSoluduğumuz havayı bakteri ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemenin, daha sağlıklı bir ortam oluşturmanın yollarından biri olan hava iyonizerleri son yıllarda giderek popülerleşiyor. Bunda 2000’li yılların başında dünyayı etkisi altına alan SARS pandemisinin yarattığı korkunun etkisi de büyük.

2002 yılından bu yana ev ve iş yerlerinde kullanılabilen modellerinin de piyasaya sürüldüğü hava iyonizerleri çalışma prensibi ise basit aslında. İsterseniz bu yazıda kısaca hava iyonizerleri çalışma prensibini sizlere anlatıp sonrasında da 2020 itibariyle ev veya iş yerlerinizde tercih edebileceğiniz modellere bir göz atalım. 

Hava İyonizerleri Çalışma Prensibi

Havadaki bakteriler iyonizerin oluşturduğu elektrostatik çekim yoluyla iyonlarla temas eder ve bu iyonların elektrik yükünü alırlar. Elektrik yüklü ve etkisiz hale gelmiş bu bakteriler daha sonra topraklanmış iletkenlere, hava temizleyicideki plakalara veya yakındaki duvar ve tavan gibi yerlere çekilirler. 

National Health Service (NHS)’in İngiltere’deki hastanelerde yaptığı bir deneye göre tekrarlanan bakteriyel enfeksiyonların negatif hava iyonizerleri kurulumundan sonra belirgin şekilde düştüğü (hatta hiç görülmediği) sonucuna ulaşılmış. Takip eden çalışmalarda hava iyonizerlerinin ağır grip de diyebileceğimiz influenza’nın görülme oranını da azalttığı bulunmuş. 

Ticari Hava İyonizerleri

Ev ve iş yerlerinde kullanılan hava iyonizerleri fanlı ve fansız olarak iki tiptedir. Fanlı modellerde havanın dezenfekte edilmesi daha hızlı iken bu modellerin en büyük dezavantajı fanından dolayı biraz sesli çalışmasıdır. 

Fansız modeller ise dezenfeksiyon süresi uzun olmasına rağmen daha sessiz çalıştığı için tercih edilir. 

Bunun dışında hava iyonizerleri Negatif Hava İyonizerleri ve Bi-Polar (negatif ve pozitif) Hava İyonizerleri şeklinde de sınıflandırılırlar. Çalışma prensiplerinde küçük farklar olmakla birlikte her iki tip de havadaki bakteri ve mikroorganizmaları temizlemede etkindir. 

Ev ve İş yerlerinde Kullanıma Uygun Hava İyonizerleri

Çalışma prensibi ve özelliklerinden bahsettikten sonra 2020 yılı için ev ve iş yerlerinde kullanıma uygun hava iyonizerleri arasından sizlere tavsiye edebileceklerimize de şöyle hızla bir göz atalım isterseniz. 

LightAir IonFlow 2.0 Evolution 

Fansız ve filtresiz Light Air hava filtresi 50 metrekareye kadar alanlarda etkin bir dezenfeksiyon sağlıyor. Üretici firmanın yaptırdığı araştırmalarda cihazın havadaki 1 mikrondan küçük bakteri ve mikroorganizmaların %97’sini temizlediği ortaya konmuş. 

Fansız olması sayesinde sessiz, filtresiz olması sebebiyle de ekstra filtre harcaması yaratmayan cihazın Türkiye satış fiyatı 2020 itibariyle 1500 – 2000 TL seviyesinde. 

ALF AIT 04 Ofis Tipi Iyonizer 


İş yerlerinde kullanım için ideal bir model olan ALF Ait 04 modeli santimetreküpte 6 milyon adet negatif iyon üretimi yapıyor. 8 watt gibi düşük bir enerji ile çalışan cihazın en büyük dezavantajı artık üretimininin yapılmaması. Bunu bir sorun olarak görmezseniz eğer, sessiz çalışması, etkin dezenfeksiyon gücü ve 500 TL seviyesindeki fiyatıyla tercih sebebi olabilecek bir model. 

ALF AIT 03 Oda Tipi İyonizer


Hava iyonizerlerinden enine boyuna bahsettiğimiz bu yazıda bir de ev tipi iyonizer önerisinde bulunalım. 

20 metrekareye kadar olan odalarda etkin bir dezenfeksiyon sağlayan cihaz bunun için 3,5 watt enerjiye ihtiyaç duyuyor. Fansız olması sebebiyle son derece de sessiz. Fiyatı 200 – 300 TL seviyesinde. Simco-ION Aerostat XC2

Çok daha geniş alanlarda, etkin bir dezenfeksiyon gerektiğinde tercih edilebilecek Simco-Ion Aerostat XC2 daha çok hastane veya sağlık kurumları için uygun olsa da hijyen konusunda hassas kişiler ev veya iş yerlerinde de tercih edebilir. 

Havadaki 1 mikrondan küçük bakteri ve mikroorganizmaları etkisiz hale getiren, fanlı ve duvara monte edilebilen cihazın fiyatı 900 USD seviyesinde. Türkiye’de satışı şimdilik yok ancak bu şekilde güçlü ve etkin bir hava iyonizeri arıyorsanız yurt dışında getirtebilirsiniz.  

Dezenfeksiyon ve sterilizasyon konusundaki diğer tüm yazılarımız için: 

Ultraviyole Işık Nedir? Nerelerde Kullanılır? 

UVC Işığı ile Covid-19'dan Korunma

UVC Alanında Son Keşifler

Endüstriyel UVC Lambalı Cihaz Tipleri

Ev Tipi Antibakteriyel UVC Lambalı Cihazlar

Neden Dezenfeksiyon İçin Antibakteriyel UV Lambası Kullanmalısınız? 

Taşınabilir UV Lambası Satınalma Rehberi

UVC Lambalı Dezenfeksiyon Cihazı Satınalma Rehberi

UVC Lambalı Cihazlar ile Dezenfeksiyon Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

UVC Işığı Kalitesinin Öçülmesi

Okul ve Kreşlerde UVC Lambalı Cihazlar ile Dezenfeksiyon

Cafe ve Restoranlarda UVC Lambalı Cihazlar ile Dezenfeksiyon  

Otel ve Pansiyonlarda UVC Lambalı Cihazlar ile Dezenfeksiyon   

Spor Salonlarında UVC Lambalı Cihazlar ile Dezenfeksiyon   

Ozon ile Dezenfeksiyon

Farklı Dezenfeksiyon Yöntemleri

Dezenfeksiyon Yöntemleri Karşılaştırması

En İyi UVC Lambalı Dezenfeksiyon Cihazları

UVC Lambalı Sterilizasyon Cihazları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

UVC Işığı Hangi Ürünler İçin Zararlı

UVC Işınlarının Kumaşlar Üzerindeki Etkisi

Ultraviyole Işınlarının Pamuk Üzerindeki Etkisi - Bilimsel Bir Çalışma

Dezenfeksiyon Seviyeleri: Nihai Amacınıza Uygun Dezenfeksiyon Seviyesi Nedir?

İyonizasyon Yöntemi ile Dezenfeksiyon 1: Hava İyonizasyonu

İyonizasyon Yöntemi ile Dezenfeksiyon 2: Bakır-Gümüş İyonizerler

Covid-19’dan Korunmada Nanoteknoloji 

Nanoelyaf Filtreleri ile Covid-19 ve Diğer Virüslerden Korunma 

Antiviral Yüzey Kaplamaları 

Nanoteknolojinin Dezenfeksiyon Konusunda En Etkili Yöntemlerinden Biri: Nano Gümüş Dezenfeksiyon

Covid-19 Sonrası Otel ve Pansiyon Açılışları: Hızlı ve Etkili Dezenfeksiyon

Covid-19 Sonrası Okul ve Kreş Açılışları: Hızlı ve Etkili Dezenfeksiyon


Bloglarımızdaki ürünler hakkında bilgi almak için bize yazın

Captcha